O kapele

fajnbeat2016-10-23-0588Fajnbeat je folkrocková kapela založená na konci roku 2006, nebo lépe, znovuzrozená! Navázali jsme na Fajnbeat, který fungoval krátce 1993 – 1994 v Chebu. Hrajeme písničky! Na festivalech, v klubech, zkrátka kde se dá. Soutěží se moc neúčastníme, neb muzika nejsou závody, né? 😉 V minulosti jsme se objevili jen v Konkurzu Zahrady, čímž jsme si vysloužili několikeré účinkování na Folkové Růži v Jindřichově Hradci a dalších festivalech. Dvakrát jsme se účastnili písničkové soutěže Notování, kde jsme se v pátém ročníku (2007-08) prohráli a prozpívali až do finále a při naší druhé účasti, v sedmém ročníku, (2009-10) zvítězili jak u diváků, tak u rady Notování.

Kapela Fajnbeat má na kontě dvě CD.
První – Písničky z komína (2008), nahrané v letech 2007-2008 ve vlastním domácím studiu. Nahrávka je kompletně ke stažení na naší stránce bandzone.cz.

Druhé se jmenuje „Na pouti“ a vyšlo v květnu 2017. (koupit na Vivala)
Tentokrát se nahrávalo, míchalo a masterovalo ve studiích 3 Bees.
Na desce se objevují, krom kapely Fajnbeat, také dva hosté.
Luboš Malina – pětistrunné banjo a Michal Žáček – soprán saxofon.

Historie kapely s názvem Fajnbeat se začala psát v daleké minulosti a to už v roce 1992, kdy Honza Jelínek zakládá v Chebu, společně s Pavlem Kubínem a Petrem Pavelcem, folkovou skupinu, která se postupně přes názvy Fajn a FB Fajn, nakonec dopracovala k Fajnbeat. Začali na převzatých písních, ale postupně přidávali i vlastní, především z pera Honzy Jelínka, který si mezi zkouškami stihl odkroutit základní vojenskou službu. Na počátku roku 1994 k sobě přibrali ještě bubeníka Ondřeje Hlouška a následovala první veřejná vystoupení. Na jaře 1994 natočili ve studiu chebského Rádia Egrensis první písničky, které si našly cestu i do vysílání rádií. Kapela ale v této podobě fungovala jen do podzimu 1994, po té její činnost ukončil odchod Pavla Kubína na vojnu. Přesto, že snaha byla, zkouesgeesšelo se a pílilo, po návratu Pavla z vojny se už kapelu obnovit nepodařilo. Zbytek kapely se ovšem mezi tím nenápadně metamorfoval do country skupiny ESGEES. Ta poměrně úspěšně oblažovala západočeské sály, kluby a hospody svým osobitým pojetím country až do roku 2000.

Po dlouhém čase, až průběhu roku 2006, si po přesunu z Chebu do Prahy, začal Honza 2007pohrávat s nápadem pojmout činnost hudební opět trochu jinak a soustředit se na autorskou tvorbu. S návratem k autorskému repertoáru, většinou z šuplíku původního Fajnbeatu, se vrací i k názvu Fajnbeat. Sestavu nové kapely v prosinci 2006, krom původního člena bubeníka Ondřeje Hlouška, doplnili Irena Grimová (zpěv, kytara, baskytara a později i mandolína) a Pavel Tilšar (zpěv, baskytara, ak.kytara), Ondřeje pak na čas nahradil bubeník Josef Chosé Valušiak. V tomto složení postupně natočili ve vlastním domácím studiu jedenáct písniček, které vydali vlastním „samopalným“ nákladem v r. 2008, jako Písničky z komína. Celé album je k dispozici k poslechu i ke stažení na Bandzone.cz.

2010Po té následovalo již pravidelné vystupování v klubech a na mnoha festivalech. Postupem času se proměňovala i sestava, z té původní nakonec zbyl pouze Honza Jelínek.

 

Aktuální sestavu doplňují Míša Kocourková (flétny, klávesy, zpěv), Ondřej Chudoba (ak.kytara, bouzouki), Pavel Matyáš (baskytara, zpěv) a Josef Chosé Valušiak (bicí).

Podzim 2016